Dnes 35. výročie zisku federálneho titulu

0 0

„Slovan je najlepší,“ spieval v hymne belasých spevák Karol Duchoň. V sezóne 1978/79 to platilo stopercentne, keďže v piatok 23. marca 1979 získal Slovan historicky jediný titul v spoločnej československej federálnej lige.

Pre nás majstrovský ročník 1978/1979 bol od samého začiatku veľmi vyrovnaný. Sezóna hraná na 44 stretnutí systémom každý s každým (dvakrát doma, dvakrát vonku) mala každú štvrtinu iného víťaza – prvú to boli Vítkovice, v druhej bola prvá Jihlava, v tretej štvrtine viedol tabuľku jedenásť kôl pred koncom o skóre pred Jihlavou práve Slovan. Naši hokejisti sa mohli opierať aj o skvelých fanúšikov, ktorí vypredávali Zimný štadión na Tehelnom poli v každom stretnutí. Dokonca aj zápas s posledným Gottwaldovom sledovalo 10 000 divákov.

Tri kolá pred koncom zostali v hre o titul už iba Slovan a Jihlava, pred ktorou sme mali päťbodový náskok. Horského zverenci ešte vo Vítkoviciach zaváhali, no v domácom stretnutí proti Pardubiciam si vytúžený titul nenechali ujsť! V piatok 23. marca vyhrávali v polovici zápasu už 4:1 a 11 100 divákov v hľadisku mohutne skandovalo - Slovan je majster! Najväčší gejzír radosti vypukol po 60-tich minútach a konečnom výsledku 6:2. Na oslavy historického titulu si takto spomína Marián Bezák: „Ako sa blížil koniec zápasu, tlačili sa k mantinelu aj diváci, ktorí po poslednej sekunde, keď nastal neopísteľný výbuch radosti, zaplavili ľadovú plochu a my sme sa polhodinu nemohli dostať do kabíny...do šatne som sa dostal bez dresu, hokejky, rukavíc.“

Na pamätný dátum v histórii klubu si v knihe Hokej menom Slovan skromne spomína aj vtedajší kapitán mužstva Milan Kužela: „Ono sa vlastne nič prevratné nestalo. Pred rokom mnohých hráčov prenasledovali zranenia, ktoré sa nám teraz vyhýbali. Mali sme výborný štart a v priebehu sezóny aj potrebné športové šťastie.“

V úspešnej sezóne predstavoval pre súperov veľke nebezpečenstvo najmä útok bratov Šťastných v obrane s Ľubomírom Ujvárim a Jozefom Bukovinským (víťaz hodnotenia obrancov), ktorí súperom nastrieľali úctyhodných 117 gólov.  Nezaostávali však ani mladíci Jaško – Pašek – Bezák. Toto trio dalo o sebe počuť v domácom zápase s pražskou Spartou, kedy sa pri víťazstve 7:1 postarali o štyri góly V bránke vynikal skvelý Marcel Sakáč, ktorý skončil v hodnotení brankárov druhý za Jiřím Králikom.

Káder Slovana, ktorý sa zaslúžil o zisk federálneho titulu v ročníku 1978/79:

Brankári: Marcel Sakáč, Pavol Norovský,

Obrancovia: Ľubomír Ujváry, Jozef Bukovinský, Milan Kužela, Ľubomír Roháčik, Ivan Černý, Vladimír Urban,

Útočníci: Marián Šťastný, Peter Šťastný, Anton Šťastný, Milan Mrukvia, Miroslav Miklošovič, Dušan Žiška, Ján Jaško, Dárius Rusnák, Márian Bezák, Dušan Pašek, František Hejčík, Eugen Krajčovič.

Tréneri: Ladislav Horský, Miroslav Kubovič